DoporučujemeZaložit web nebo e-shop

"Moje zkušenosti s chovem"


 

 

Moje zkušenosti s chovem Rakovnických kotrláků "RK" nejsou zatím nějak obsáhle. S chovem jsem začal 17.12.2016 kdy jsem si dovezl své první chovné holubi. Celkem 13 kusů "6. párů" + jednu holubičku modré sadlaté na víc pro kterou mám slíbeného holuba na jaře. Na jaře roku 2017 bych měl mít tedy 3. páry černých sedlatých a 4. páry modrých sedlatých. Holubi jsem dovezl jak už jsem zmiňoval v sekci "Jak a kdy jsem začal" od P. Barny a R. Schwarze. 

 

 

 

 

 

 

     

První moje postřehy v chovu RK (14.2.2017):

Rakovnické kotrláky chovám teprve 3. měsíc, ale za tuto dobu jsem měl možnost si všimnout prvních postřehů v jejich chovu. 

RK považuji za méně náročné plemeno i když by se našlo plno náročných požadavků na standart plemene a to hlavně v kresbě a tvaru. Menší náročnost bych viděl v krmení, protože se jedna o spíše menšího holuba je logické, že toho tolik nesežere. V chovném období a odchovu holoubat se to logicky trochu zvýší, ale i tak je to minimální spotřeba. V chovné sezóně při krmení holoubat je to cca 40 g/den v zimním období o něco méně. 

Také ustájení a velikost holubníku a budníků nemusí být extra velké jako u větších plemen holubů. 

Nicméně se RK nedoporučuje pro chov ve voliérovém chovu z důvodu "válení", který má RK geneticky dané a mělo by se na to dbád a vyžadovat od něj tento překrásný genetický dar, který v sobě má. Osobně si myslím, že není nic krásnějšího, když vám nad holubníkem válí hejno RK.

 

Větší náročnost RK vidím hlavně v barevné kresbě a tvaru viz. vzorník, který naleznete v sekci - Rakovnický kotrlák.

Plemeno jako je Rakovnický kotrlák se dá doporučit pro začínajícího chovatele. Je poměrně malé "nenáročné" plemeno, které je velmi plodné, dokáže samostatně a dobře krmit holoubata a velice dobře se usazují a orientují v novém prostředí...