DoporučujemeZaložit web nebo e-shop

Vítejte v sekci: Jak a kdy jsem začal

 

 


 

S králíky:

Jak je zmíněno vícekrát na mých stránkách – mezi zvířaty jsem se pohyboval od malička, ale mým velkým startem byl rok 2014, protože to jsem se rozhodl pro chov králíků. Moje babička chovala králíky na maso, což byly většinou kříženci Čs a kamarád z vesnice měl také králíky různých plemen. Takže chov králíků se mi přímo nabízel. V té době mi bylo 21. let a v roce 2013 jsem se přestal věnovat rybolovu, který mě po více jak 10. letech omrzel.

 

A tak nebylo vůbec težké si zajistit chovné králíky s kterými bych mohl začít. Od babičky jsem si dovezl samici křížence Čs a od zmíněného kamaráda samce. Můj chov jsem tedy započal dne 30.3.2014 s jednou samici a samcem (1:1). Postupně jsem si zajistil ještě další dvě samice Kal a VSS od kolegů z práce. Ke konci roku jsem si dovezl ještě samce BO a samici Čs od babičky. Do roku 2015 jsem tedy vstupoval s 2:4 (2.samci – 4. samice). Můj chov králíků probíhal, tak nějak normálně a bez větších problémů a za rok 2014 jsem měl cca 15. ks mladých králíků, což mi jako začátečníkovi stačilo. V roce 2015 jsem měl počet odchovaných králíků cca 25. ks.

 

Začátkem roku 2016 mi náhle uhynul samec BO, což v té době byl už jediný chovný samec. Rozhodl jsem se tedy sehnat jiného, abych měl na jaře čím připouštět. Na internetu jsem oběvil inzerát na prodej samců Čv (Činčili velké) od chovatele Pavla Gruncla, kterého jsem oslovil a jel k němu pro samce Čv. Po seznámení a vzájemné konzultaci jsem zjistil, že by mě taky takový chov jako byl jeho mohl bavit. Poradil mi místní ZO organizace v mém okolí, abych je mohl oslovit. Takže od P. Gruncla jsem si domů přivezl nejen samce, ale také motivaci k podobnému chovatelství.

 

Neváhal jsem tedy a oslovil jsem ZO Podbořany v čele s Bohuslavem Potůčkem, který mě pozval na výroční členskou schůzi, kde mě mezi sebe rádi přijali. Ještě před vstupem do ZO jsem si zajistil chovné králiky s rodokmeny, abych měl vše připraveno. Po delším rozhodováním mezi plemeny jsem si vybral naše národní české plemeno králíka, což byl Moravský modrý „Mm“. Toto překrásné plemeno jsem si dovezl od pana Miloše Bureše z Žebráku u Berouna v počtu 3:2. Celí rok 2016 jsem neměl žádné odchovy od Mm, jelikož jsem udělal chybu v krmení, kterou se mi koncem roku podařilo vyřešit. V prosinci 2016 jsem si jel ještě pro samce k paní Mgr. Ivaně Kvapilové do Borotína (vedle Brna). Odkaz na její chovatelské stránky naleznete v sekci „Odkazy“.

 

V roce 2017 jsem začínal s chovem Mm v počtu chovných králíků 3:3. A tím můj chov králíků a Mm začal nabírat „snad“ ten správný směr. Zbytek informací o mém chovu Mm máte možnost najít v sekci „Moravský modrý“.  



S holubi:

K chovu holubům jsem se dostal hlavně díky chovu králíků a tím, že jsem vstoupil do ZO Podbořany. V ZO nejsou jen chovatelé králíků, ale také chovatelé holubů, drůbeže a exotů. Chov holubů mě už déle něčím okouzloval a fascinoval, ale stále mě chyběla ta motivace začít se tomu věnovat. Motivace přišla ve chvíli, kdy jsem měl tu čest navštívit dva chovatelé v Mašťově, kterými byly Bohuslav Potůček a Zdeněk Laštovka, kteří oba chovají králíky a holubi. Měl jsem možnost vidět úžasný chov českých staváků a u B. Potůčka, také nově uznané Chebské straky. Tam jsem poznal, že ta motivace přišla a chtěl jsem mít doma také holubník plný holubů. Původně jsem chtěl začít s chovem až v roce 2017, ale při čtení různé literatury o chovu holubů a vzájemného psaní s B. Potůčkem jsem si chov holubů okamžitě zamiloval.

 

V létě 2016 jsem si začal hned vybírat plemeno jaké bych chtěl chovat. Plemen holubů je tolik, že jsem ze začátku opravdu nevěděl co si vybrat. Po pár dních hledání, čtení a psaní si s B. Potůčkem jsem měl jasno v tom, že chci chovat české plemeno. Prvních pár dní se mi velice líbil Moravský pštros, ale jen do té doby než jsem uviděl Rakovnického kotrláka „RK“. Stačilo pár fotek, článku a schválení od B. Potůčka a měl jsem jasno. RK chci do svého holubníků. Tento malý akrobatický holub mě natolik zaujal, že jsem dostal kontakt na pana Pavla Barnu předsedu klubu RK, kterého jsem skontaktoval a následně jsem ho navštívil, abych si domluv chovný materiál. Při návštěvě P. Barny, kde jsem měl možnost vidět velice kvalitní a početní chov RK mě chov holubů úplně pohltil.

 

Začal jsem ihned se stavbou holubníku a voliéry. Holubník jsem udělal ze staré dřevěné boudy na dřevo, kterou jsem musel z 80% opravit. A vedle boudy jsem využil pár metrů volného místa na stavbu voliéry. Postup mého výtvoru může vidět v mém videu „Jak jsem udělal holubník a voliéru 2016 ?“ V sekci „Fotogalerie“ máte možnost vidět také fotografie. Začátkem září jsem měl hotovo. Holubník a voliéra byla postavane a mohl jsem začít s výrobou budníku pro chovné páry. Když jsem v polovině září měl vše hotové a vybavené můj chov RK mohl začít. Po domluvě s P. Barnou, který bydlí v Přečaplech u Chomutova jsem si dne 17.12.2016 jel pro chovný základ RK. Protože mi chyběl ještě holub do páru, tak jsem musel navštívit ještě Romana Schwarze v Kyselce. Do začátku jsem tedy vstoupil s 3. páry černých sedlatých a s 4. páry modrých sedlatých.

Netrvalo to dlouho a byl jsem pozván na členskou schůzi RK, které jsem se samoszřejmě zůčastnil, a kde mě mezi sebe přijali užasný chovatelé, lidi a kamarádi. A tím začal můj chov holubů – Rakovnických kotrláků. Další informace o mém chovu naleznete v sekci „Rakovnický kotrlák“